Aktualizacja: Od fazy badań do fazy uruchomienia produkcji – Kredyt na innowacje technologiczne
Bank Gospodarstwa Krajowego realizuje już szósty konkurs w ramach poddziałania 3.2.2 Kredyt na innowacje technologiczne PO IR. Mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa prowadzące działalność gospodarczą na terenie RP mogą uzyskać dofinansowanie na planowane projekty.
Z kredytu na innowacje technologiczne mogą skorzystać firmy ze wszystkich branż. Jednakże, preferowane będą projekty, które wpisują się tzw. Krajowe Inteligentne Specjalizacje, czyli jeden z pięciu zakresów tematycznych:
- zdrowe społeczeństwo,
- biogospodarka rolno-spożywcza, leśno-drzewna i środowiskowa,
- zrównoważona energetyka,
- gospodarka o obiegu zamkniętym- woda, surowce kopalne, odpady,
- innowacyjne technologie i procesy przemysłowe (w ujęciu horyzontalnym).
Inwestycje bezwzględnie powinny polegać na wdrożeniu innowacji technologicznych – własnych lub nabytych wyników prac B+R, prowadzących do uzyskania innowacji przynajmniej w skali krajowej.
Wydatki kwalifikujące się do dofinansowania, tj.:
- zakup nieruchomości niezabudowanej lub zabudowanej,
- zakup robót i materiałów budowlanych,
- zakup środków trwałych,
- zakup wartości niematerialnych i prawnych,
- wydatki ponoszone na wykonane przez doradców zewnętrznych studia, ekspertyzy, koncepcje i projekty techniczne,
muszą prowadzić do wdrożenia produkcji nowych lub znacząco ulepszonych produktów lub świadczenia nowych lub znacząco ulepszonych usług.
O dofinansowanie ubiegać się mogą pomysłodawcy projektów finansowanych kredytem na innowacje technologiczne, przyznawanym na zasadach komercyjnych przez banki współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, przy udziale własnym min. 25%. Dofinansowanie w formie dotacji – „premii technologicznej” otrzymuje się celem spłaty części kredytu technologicznego. Wartość umorzenia może wynosić (w zależności od wielkości firmy oraz lokalizacji projektu) od 20% do 70%.
Każdy wnioskodawca może złożyć wyłącznie jeden wniosek o dofinansowanie w ramach konkursu. Dodatkowo, warunkiem uczestnictwa w konkursie jest uzyskanie promesy kredytowej. Dlatego też istotną kwestią wpływającą na możliwość udziału w konkursie jest zdolność kredytowa przedsiębiorstwa.
Wnioski przyjmowane są do 24 czerwca 31 maja, do godz. 16:00.
Kolejny nabór planowany jest natomiast na okres od 24 września do 30 grudnia. Więcej informacji pojawi się w dniu ogłoszenia.
« Powrót